Dapper چیست؟
alireza

Dapper چیست و چه کاربردی دارد؟

Dapper دپر چیست و چه کاربردی دارد؟

Dapper یک ORM محبوب کوچک، سبک و بسیار سریع است که وظیفه آن مدیریت ارتباط بین برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی می باشد. با کمک Dapper می توانید به سادگی دستورات SQL خود را در قالب Stored Procedure و یا دستورات مستقیم SQL اجرا نمائید. Dapper کمک می کند قسمت هایی مانند مدیریت Connection ها، اجرا Command های SQL ای و همچنین تبدیل نتایج درخواست (Select Result) به ViewModel بسیار ساده و سریع انجام شود.

مهمترین ویژگی های Dapper

از Dapper به عنوان یک ORM سبک نام برده می شود که هنگام استفاده هیچ گونه نیازی به ساخت Context و یا استفاده از Entity Framework نیست.

Dapper تنها از کدها و دستورهای خام موجود در SQL برای برقراری ارتباط و اجرای کوئری ها استفاده می کند.

وظیفه اصلی Dapper مدیریت ارتباط مابین بانک اطلاعات و محیط برنامه نویسی مانند زبان سی شارپ است.

که با کمک آن می توان براحتی کلیه ی دستورات SQL را در ساختار ذخیره شده Stored Procedure ها و دستورات TSQL اجرا کنید.

Dapper به لحاظ سرعت عنوان سلطان Micro ORM را از آن خود کرده و تقریباً سرعت آن در حد استفاده از یک خوانش‌گر داده خام ADO.NET است. Dapper رابط IDbConnection را با فراهم کردن متدهای افزونه (Extension Method) مفید برای جستجو (Query) پایگاه داده تعمیم می‌دهد. IDbConnection امکان پیاده‌سازی یک کلاس اتصال (Connection Class) را به وجود می‌آورد. Dapper در اصل برای استفاده در موقعیت‌هایی طراحی شده است که قصد کار با نوع داده‌های نیرومند (Strongly Typed) به عنوان اشیا کسب‌وکار در یک اپلیکیشن دات‌نت وجود داشته باشد.

اگر به یادگیری زبان برنامه نویسی سی شارپ و استفاده از Dapper علاقه دارید می توانید از دوره آموزش سی شارپ از مقدماتی تا پیشرفته سایت ارگن استفاده کنید.

برای ثبت نظر باید ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید

ورود ثبت نام
پیمایش صفحه بالا