هک چیست و چگونه انجام می شود؟
alireza

هک کردن تلاشی قانونی و یا غیر قانونی برای دسترسی و سو استفاده از یک سیستم کامپیوتری یا یک شبکه‌ی خصوصی باشد. هک زمانی اتفاق می افتد که یک شخص که به اصطلاح به آن هکر گفته می شود از سد سیستم های امنیتی سیستم کامپیوتری شما عبور کند و به اطلاعات آن دسترسی داشته باشد و بتواند از آن اطلاعات سو استفاده کند.

هک چیست؟

هک چیست؟

هک یعنی چه؟ هک در واقع کاری است که برای پیدا کردن نقاط ورودیِ ممکن در سیستم‌های کامپیوتری و یا شبکه‌های کامپیوتری انجام می‌شود و در نهایت رخنه و ورود، اتفاق می‌افتد. Hacking معمولا برای پیدا کردن راه دسترسی البته از نوع دسترسی غیرمجاز به سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری انجام می‌شود. عموما هدف از هک، یا صدمه رساندن به سیستم‌ها است یا دزدیدن اطلاعات موجود در سیستم.

هک میتواند جنبه قانونی نیز داشته باشد و برای زمانی به کار می رود که یک مجموعه یا سازمان بخواهند از نقاط ضعف سیستم های خود مطلع شودند پس دست به هک کردن سیستم ها خود میزنند تا بتوانند نقاط ورود به سیستم هارا مسدود کنند تا هکر نتوانند به راحتی به سیستم های آنان نفوذ کنند.

تاریخچه هک

قدمت اصطلاح هک به دهه‌ی ۱۹۷۰ بازمی‌گردد. در سال ۱۹۸۰، از اصطلاح هکر در یکی از مقاله‌های مجله‌ی «روانشناسی امروز» (Psychology Today)، استفاده شده بود. این مقاله به ماهیت اعتیادآور کامپیوتر پرداخته بود. در سال ۱۹۸۲، فیلمی علمی‌تخیلی با عنوان Tron منتشر شد که شخصیت اصلی آن به‌دنبال نفوذ به سیستم کامپیوتری یکی از شرکت‌ها و هک آن بود. شخصیت فیلم دیگری به‌نام WarGames (محصول ۱۹۸۳) نوجوانی است که به سیستم دفاعی هوافضای آمریکای‌شمالی (NORAD) نفوذ کرد. در این فیلم، هکرها به‌عنوان تهدیدی برای امنیت ملی معرفی شده‌اند. بدین‌ترتیب، هنر به پیش‌درآمدی برای واقعیت تبدیل شد.

هکر کیست؟

هکر یعنی چه؟ به متخصص کامپیوتری که کار هک کردن را انجام می‌دهد هکر (Hacker) گفته می‌شود. هکر در واقع به دنبال اطلاعاتی است که بفهمد سیستم‌ها چگونه کار می‌کنند تا با استفاده از این اطلاعات بتواند به سیستم مورد نفوذ پیدا کند. در ضمن یک هکر معمولا در برنامه نوسی مهارت بسیار بالایی دارد.

اهداف هک چیست؟

اهداف هک چیست؟

هک برای سرقت یا شنود

انگیزه هک در این هدف این است که یک هکر بتواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند مانند رمز کارت های بانکی شما، یوزر و پسوور اکانت های شما و …

هک برای از کار انداختن خدمات

انگیزه هک در این هدف این است که یک هکر بتواند با نفود به سیستم یک مجموعه بتواند کار آن مجموعه را مختل کند، سپس میتواند با استفاده از پیام های ناشناس از آن مجموعه درخواست پول کند تا عملیات هک را متوقف کند.

هک برای بیان یک نکته

هکرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند بسیار جالب هستند. آن‌ها به پول یا اطلاعات اهمیتی نمی‌دهند و اطلاعات را از بین می‌برند تا یک نکته را بیان کنند. هکرها در این روش پیامی را در وب‌سایت مورد حمله خود قرار می‌دهند تا پیام خود را به گوش همه برسانند و دلیل کاری که انجام داده‌اند را اطلاع رسانی کنند.

برای ثبت نظر باید ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید

ورود ثبت نام
پیمایش صفحه بالا