تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوااسکریپت

در دنیای  برنامه نویسی زبان های برنامه نویسی انواع مختلفی دارند و هر کدام ممکن است شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشند، در این مقاله از سایت ارگن به بررسی کامل تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوااسکریپت میپردازیم.به دلیل این که این دو زبان برنامه نویسی تشابه اسمی بالایی دارند بسیاری از کاربران فکر میکنند که هر دوی آنها یکسان هستند، اکنون میخواهیم به بررسی تفاوت های این دو زبان برنامه نویسی بپردازیم تا این زبان را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

جاوااسکریپت

جاوااسکریپت

بسیاری از کاربرانی که با برنامه نویسی آشنا نیستند و یا آشنایی کمی با برنامه نویسی دارند بر این باوور هستند که زبان جاوااسکریپت نسخه ای از زبان جاوا است و یا کمی پیشرفته تر از جاوا اس، اما در واقع تفاوت این زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت بسیار بسیار بیشتر از این حرف ها می باشد.زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت در صفحه html به کار میرود و قابلیت ها و قدرت بسیاری زیادی در صفحه html فراهم می آورد و همین قابیلت هاست که زبان جاوااسکریپت را محبوب کرده است. برای مثال میتوان به کنترل صفحه ها، بالا بردن کیفیت طراحی و… اشاره کرد.در ضمن کد های جاوااسکریپت شباهت زیادی به کد های زبان سی دارد.

مزایای جاوااسکریپت

مزایای جاوااسکریپت

بهتر است قبل از  این که زبان برنامه نویسی جاوا را نیز بررسی کنیم ابتدا کمی به مزایای جاوااسکریگت بپردازیم،جاوااسکریپت قابلیت این را دارد که در تمام مرورگر ها اجرا شود،قابلیت برنامه نویسی به اچ تی ام ال و فعال کردن این صفحات از دیگر مزایای آن می باشد. ساخت کوکی ها و استفاده کردن از آنها و همچنین ارزیابی کردن و تغییر اطلاعات نیز مزایای دیگر در استفاده از جاوا اسکریپت می باشد که می توانیداز آن استفاده کنید.

جاوا

جاوا

و اما زبان برنامه نویسی جاوا،جاوا یک زبان سطح بالا و کاربردی می باشد، جاوا دارای ماشین مجازی است که این قابلیت را به آن میدهد تا در هر پلتفرمی اجرا شود و در هر سیستم عاملی کار کند.اشکالی که میتوان از این زبان برنامه نویسی گرفت این است که به علت تبدیلی که در ماشین مجازی صورت میگیرد کمی سرعت را کاهش میدهد.همین قابلیت هاست که باعث شده اندروید از آن به عنوان زبان برنامه نویسی رسمی خود یادکند.  همه می دانیم که اندروید یکی از سیستم عامل های پر کاربرد می باشد که کاربرد زیادی دارد. از مهمترین تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوااسکریپت شاید استفاده جاوا در این سیستم عامل می باشد.

 

تفاوت زبان برنامه نویسی جاوا و جاوا اسکریپت

همینطور که در بالا توضیحی در مورد  این دو زبان برنامه نویسی دادیم متوجه شدیم که هیچ شباهتی بین این دو زبان وجود ندارد و تنها شباهتی که کاربران را به اشتباه انداخته است تشابه اسمی می باشد.از طرف دیگر شرکت های سازنده این دو زبان برنامه نویسی متفاوت هستند، شرکتی که زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت را ایجاد کرده است netscape نام دارد، درصورتی که شرکت ایجاد کننده زبان برنامه نوسی جاوا sun microsystem نام دارد.

 

تفاوت ساختاری

تفاوت ساختاری

زبان برنامه نویسی جاوا و جاوااسکریپت از نظر ساختاری نیز بسیار با یکدیگر متفاوت هستند برای مثال زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا می باشد، درحالی که جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی شی گرا می باشد، یکی دیگر از تفاوت ها این است که زبان برنامه نویسی جاوا هم میتواند بر روی ماشین مجازی اجرا شود و هم در مرورگر ها و این درحالی است که زبان جاوااسکریپت تنها در مرورگر ها اجرا میشود.مهم ترین تفاوت این دو زبان این است که زبان جاوا برای اجرا شدن باید کامپایل شود اما زبان جاوااسکریپت نیازی به کامپایل ندارد و فقط متن می باشد.

مقالات مرتبط:

چرا باید جاوااسکریپت را یادبگیریم

معرفی 8 مورد از بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت

برای یادگیری زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت در دوره آموزش رایگان جاوااسکریپت شرکت کنید:

آموزش جامع جاوااسکریپت

برای ثبت نظر باید ثبت نام کنید یا وارد سایت شوید

ورود ثبت نام
پیمایش صفحه بالا